wtorek, 8 kwietnia 2014

Nowy Jork i kultura - muzyka

Brak komentarzy:
 

Nowy Jork. Miasto świateł. Miasto, które nigdy nie śpi. Od setek lat inspiracja artystów na całym świecie. Miejsce wielu sukcesów, ale i porażek. Ci, którzy tutaj przyjeżdżają nadal wierzą, że uda im się spełnić swój american dream. 

Piosenek, które choćby w mały stopniu dotyczą tego miasta jest ponad tysiąc (pełną listę możecie zobaczyć tutaj). Ani ja, ani Wy nie macie tyle czasu ani ochoty na zapoznanie się ze wszystkimi, dlatego wybrałem dla Was tylko kilka utworów.

Frank Sinatra - Theme from New York, New York


Na sam początek ciekawostka - chociaż każdy kojarzy tę piosenkę z Sinatrą to jako pierwsza wykonała ją Liza Minnelli w 1977 roku w filmie o tym samym tytule. Ale dopiero dzięki Frankowi i jego wykonaniu na koncercie w Radio City Hall w Nowym Jorku w 1978 roku kompozycja zyskała sławę na całym świecie i od tego momentu była kojarzona wyłącznie z nim. Jak widać wszyscy (no może prawie) trwaliśmy w błędzie przez tyle lat. 

If I can make it there
I'll make it anywhere

Kwintesencja tego miasta zamknięta w słowach.

Wiem jedno - jak pewnego dnia będę przechadzał się Piątą Aleją ta piosenka będzie mi towarzyszyć.


Ella Fitzgerald & Louis Armstrong - Autumn in New York


Nie byłbym sobą gdybym nie wspomniał o jazzie. W końcu ten gatunek wyjątkowo dobrze zadomowił się pośród drapaczy chmur. Niezwykle ciepły utwór najbardziej pasujący do listopadowego deszczowego popołudnia 


Glittering crowds and shimmering clouds
In canyons of steel

They're making me feel
I'm homeNorah Jones - New York City


Moja ukochana Norah. Od dawna jej płyta 'Come Away With Me' przynosi mi sporo radości i spokoju. Tym razem też nie zawodzi. 

New York City
Such a beautiful disease

Z tego miasta ciężko się wyleczyć.Leonard Cohen - Chelsea Hotel


Historia powstania tej piosenki owiana jest lekką nutą kontrowersji. Leonard Cohen, w jednym z wywiadów, przyznał, że osobą, która go zainspirowała do jej napisania była sama Janis Joplin, z którą spędził noc w Chelsea Hotel. W kolejnym wywiadzie naprawił swój błąd i przyznał, że opowiadanie o kobietach, z którymi się spało nie jest rzeczą, którą powinien robić gentleman. Podobno Janis i tak nie miała nic przeciwko.

Sam budek też kryje za sobą wiele historii. Jeden z właścicieli pozwalał artystom mieszkać w nim za darmo bądź za opłatą w formie ich sztuki. W skutek czego hotel jest teraz istną galerią sztuki i nadal przyciąga wiele indywidualności. Mieści się przy 23-ciej ulicy w dzielnicy West Village. 

I remember you well in the Chelsea Hotel, 
you were talking so brave and so sweet, 
giving me head on the unmade bed, 
while the limousines wait in the street. 
Those were the reasons and that was New YorkJay-Z feat. Alicia Keys - Empire State of Mind


Absolutny numer jeden. Utwór, który miał swoją premierę w 2009 roku przyjął się tak dobrze, że w rezultacie został oficjalnym hymnem Nowego Jorku. 

New York, concrete jungle where dreams are made of
There's nothin' you can't do
Now you're in New York
These streets will make you feel brand new
Big lights will inspire you


Alicia nagrała własną kontynuację - Empire State of Mind (Part II) Broken Down

Trzymajcie się,
Łukasz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff