środa, 16 kwietnia 2014

Nowy Jork i kultura - filmy

Brak komentarzy:
 
Środa wieczór to idealny czas na powrót do Nowego Jorku. Zresztą, każdy czas jest dobry - ja mógłbym tam wracać codziennie. Już trochę mnie poznaliście :) W ostatnim poście opowiedziałem Wam o muzyce, która nieodłącznie wiąże się z tym miastem. Dziś, jak dobrze wywnioskowaliście z tytułu, będzie o filmach. A jest ich całe mnóstwo! Praktycznie każdy zakątek Nowego Jorku został uwieczniony na taśmie filmowej. Jak kiedyś tam będziecie możecie skorzystać z okazji i wybrać się na trzygodzinną wycieczkę po Central Parku oprowadzającą po miejscach znanych z filmów. Działa na wyobraźnię prawda? 

We wpisie przedstawię Wam kilka moich ulubionych pozycji. Kolejność przypadkowa.

Zaczynamy!

1. Manhattan


Woody Allen. Człowiek instytucja. Kocha Nowy Jork, a miasto odwzajemnia to uczucie. Nic dziwnego, że większość jego produkcji została nakręcona akurat w tym miejscu. Manhattan opowiada historię dwukrotnie rozwiedzionego nowojorczyka, który zakochuje się w dziewczynie swojego najlepszego przyjaciela. Too bad!

Miejsce ze zdjęcia: Sutton Place, poniżej Queensboro Bridge.

Most jak każdy inny. Nie wyróżniający się niczym szczególnym. Samo Sutton Place też nie należy do sławnych punktów obserwacyjnych. Tak było kiedyś. Po 1979 roku to miejsce zyskało nowe życie. To nic innego jak magia Allena.

Mary (Diane Keaton) i Isaac (Woody Allen) chcąc odpocząć po spacerze po Manhattanie siadają na jednej z ławek z widokiem na Queensboro Bridge. Ich dialog najbardziej oddaje klimat tej chwili.

Mary: Isn’t it beautiful out?
Isaac: Yeah, it’s really so pretty when the light starts to come up.
Mary: Yeah, I know. I love it.
Isaac: Boy, this is really a great city, I don’t care what anybody says – it’s really a knockout, you know?


2. Leon Zawodowiec


Film, który zna każdy. No chyba nie powiecie mi, że jest inaczej? Niezwykle wciągający thriller o płatnym zabójcy (Jean Reno) przygarniającym pod swoje skrzydła głodną zemsty za zamordowanych rodziców dziewczynkę (Natalie Portman). To tak w olbrzymim skrócie. Jeśli jeszcze jakimś cudem go nie widzieliście - lećcie nadrabiać zaległości. :)

Miejsce ze zdjęcia: praktycznie pusta 7 Aleja, po której Leon i Matylda idą do nowego hotelu.


3. Ojciec Chrzestny


Kolejna perełka światowego kina i jedna z najbardziej charakterystycznych scen - postrzelenie Don Vita Corleone. W Nowym Jorku nakręcono dwie części Ojca Chrzestnego. 

Miejsce ze zdjęcia: Little Italy


4. Taksówkarz


Martin Scorsese równie często jak Woody Allen powraca do Nowego Jorku kręcić swoje filmy. W Taksówkarzu ukazuje nam nieco mroczniejszą odsłonę tego miasta. Travis, postać grana przez Roberta De Niro, cierpiący na bezsenność weteran wojny w Wietnamie zatrudnia się jako taksówkarz na nocnej zmianie. Jeżdżąc po ulicach Big Apple zdaje sobie sprawę jak wiele przemocy i okrucieństwa czyha praktycznie na każdym kroku. Nie mogąc tego znieść postanawia sam rozprawić się z całym złem, które zalęgło się w tym mieście. 

Miejsce ze zdjęcia: 5 Aleja i 19-sta ulica


5. Vanilla Sky


Na koniec jedna z moich ulubionych scen. Co ważne - nakręcona całkowicie bez pomocy efektów specjalnych. Praktycznie na samym początku filmu Tom Cruise biegnie przez opustoszały Times Square. Jak udało się to osiągnąć? Producenci dostali zgodę na filmowanie w ściśle określonym czasie - niedziela, między 4:30 a 6 rano - wtedy Times Square jest teoretycznie pusty. Ekipa rozstawiła kamery już o północy i czekała na pierwsze światło. Z uwagi na limit czasowy cała scena została sfilmowana z jedną godzinę. 
Łukasz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

 
© 2012. Design by Main-Blogger - Blogger Template and Blogging Stuff